Poleć nas!
E-mail nadawcy:
E-mail adresata:
Kopia do mnie
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 18
Najnowszy użytkownik: atiphgaca1984
Najnowsze video
Kalendarz
Październik 2019

Pon Wto Śr Czw Pia Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Partnerzy
Mapa zdrowia

Chomikuj

Sprawy kolejowe

Płoty bramy

Choinki iglaki

e-ryby.net

Wiki wędkarskie

Statystyki wejść
Graficzny licznik
Reklama
Reklama
Nawigacja
Artykuły » Ochrona środowiska » Wypuszczają ryby, mimo że lubią je jeść!
+Wypuszczają ryby, mimo że lubią je jeść!
Wypuszczają ryby, mimo że lubią je jeść!


Dla jednych to po prostu łowienie z literą prawa, dla drugich natomiast ponadczasowy kodeks zachowania się wobec środowiska, ryb i kolegów „po kiju”. Temat etyki wędkarskiej, o którym mowa, to rozgorzała, wciąż, niedokończona dyskusja. Dzieli hobbystów, mimo, że nie jest przecież wymysłem naszych czasów. Jak więc jest z tymi łowieckimi zwyczajami? Radzimy, jak łowić nie tylko zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb, ale być również wędkarzem kulturalnym.Wielu uważa, że etyka wędkarska to temat nowy, a zarazem modny. Na przykład idea „catch and release”, czyli “złap i wypuść” jest przecież nieznana naszym dziadkom. Z drugiej strony to właśnie oni krzewili dekalogi, których celem była edukacja i popularyzacja dobrego zachowania się nad wodą. Przestrzeganie tych zasad pozwalało z ochotą wracać nad łowisko i pielęgnować relacje między wędkarzami. Dziś o dobrym obyczaju często się zapomina.

Etyka to coś więcej niż zasady RAPR

Znaczna część wędkarzy, nawet ta uważająca się za etycznych, swoje hobby i zachowanie podporządkowuje jedynie Regulaminowi Amatorskiego Połowu Ryb. Uważa, że nic złego nie może być w łowieniu okazów, których wielkość jest zgodna z limitami i w momencie gdy połów odbywa się w regulaminowym okresie. Czy na pewno? – Wędkarz etyczny to nie tyle wędkarz trzymający się zapisów RAPR, ile rozumiejący swoją rolę w środowisku.

Postępujący z umiarem i rozsądnie – mówi Remigiusz Kopiej, wędkarz i właściciel sklepu internetowego Corona-Fishing.pl. – Wędkarz etyczny, jeżeli w ogóle zabiera ryby do domu, nie zabierze drugiego, złowionego pstrąga z Catch and release niewielkiego potoku, gdyby oznaczało to dla strumyka swoiste spustoszenie. Nie łowi również szczupaków w kwietniu i to nie dlatego, że zabrania mu tego regulamin, ale by ryba zdążyła złożyć ikrę i zregenerować się. Moim zdaniem etyka wędkarska jest pojęciem szerszym niż zbiór opisanych w RAPR norm. Jest bowiem wędkowaniem, które tylko w możliwie najmniejszym stopniu przyczynia się do szkód w środowisku. Podstawą takiego zachowania jest szacunek dla przyrody, a nie strach przed konsekwencjami wynikającymi ze złamania przepisów. Co więcej, nie jest to też kwestia sumienia czy indywidualna sprawa konkretnego wędkarza. Dbałość o czystość wód, stan rybostanu i kulturę oraz nawyki kolejnych pokoleń wędkarzy, musi być sprawą kolektywną – dodaje Remigiusz Kopiej.

„No kill” nad wodą

Prawem każdego wędkarza jest możliwość zabrania ryby po złowieniu, jeśli jest to zgodne z regulaminem. Są jednak tacy hobbyści, dla których idea „nie zabijaj” bądź „złap i wypuść” jest ważniejsza. Łowią dla sportu i relaksu. Po wyholowaniu ryby, pozostaje im pamiątkowe zdjęcie z okazem. Temat dotyczący wspomnianych idei jest jednak o wiele trudniejszy niż same zasady. – Zdaniem przeciwników „no kill” oraz „catch and release”, złowienie na wędkę kilku ryb nie przyczynia się do zubożenia rybostanu czy naruszenia ekosystemu. Jednak, jeżeli uwzględnimy ilość wędkarzy o podobnym podejściu i dni w roku, podczas których łowią, to mamy całkiem pokaźną sumę, która może już odegrać znaczącą rolę w unkcjonowaniu akwenu – mówi Remigiusz Kopiej.

Ponadto, osoby, które nie są zwolennikami wypuszczania złowionych ryb, argumentują swoją postawę stwierdzeniem „karta musi się zwrócić”. Opłaty licencyjne nie są jednak porażające, do tego nie stanowią one należności za złowione ryby, tylko za możliwość wędkowania. – Należy pamiętać, że umiar warto zachować we wszystkim, także podczas łowienia ryb. Do przestrzegania idei „catch and release” nie można jednak nikogo zmuszać. Każdy powinien się do niej przekonać i dojrzeć, bo to kwestia doświadczenia. Co więcej, wędkarz etyczny musi umieć podjąć decyzję w zależności od Catch and release sytuacji. Jeżeli wie, że ryby się nie uratuje, bo np. hak zniszczył jej skrzela, to lepiej zabrać ją ze sobą. W innym wypadku polecam obchodzić się z należytym rybie szacunkiem i czerpać satysfakcję nie tylko ze złowienia, ale też wypuszczenia ryby na wolność.

Artykuł autora LinkPoleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | ryszardgol11 dnia grudzień 05 2013 18:44:04
Do przestrzegania idei „catch and release” nie można jednak nikogo zmuszać. Każdy powinien się do niej przekonać i dojrzeć, bo to kwestia doświadczenia.

W naszych realiach większość wędkarzy nie stosuje „catch and release”. Przykre to jest. Któregoś dnia się obudzimy a tu nie ma gdzie łowić. Tylko na prywatnych łowiskach i drogich.
Dopiero wtedy będą tęsknić do tych czasów kiedy opłaty wynosiły 200 zł na rok.
#2 | romandob11 dnia styczeń 03 2014 19:01:58
No i ci nie etyczni wędkarze. Horror, gorsi od kłusowników.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kanały RSS
RSS Komentarze: gałąź
RSS Komentarze: kategoria

RSS News
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
RSS Pliki
RSS Linki
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie


ryszardgol1 ryszardgol1
1 tydzień Offline
ryszardgol11 ryszardgol11
168 tygodni Offline
robertkow1 robertkow1
181 tygodni Offline
jankagol1 jankagol1
203 tygodni Offline
sylwester1 sylwester1
209 tygodni Offline
Ostatnie komentarze
Jest ładnie na tym ...
Na jeziorze Żwirkow...
Wreszcie opłaciłem...
sam w zeszłym roku ...
Przy kulturze wielu ...
Piękne jezioro, czy...
Niech to potencjalny...
Hehe tylko łowić n...
Lubię to jeziorko.
No i ci nie etyczni ...
Losowa Fotka
Ostatnie artykuły
Rzeka Ruda
Jezioro Lachotka
Zakończenie Sezonu ...
Relacja z Zawodów S...
Rzeka Głomia
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

ryszardgol1
12-08-2014 17:28
Witam nowych użytkowników

ryszardgol1
11-07-2014 07:25
Usunąłem spamerów

bogdan
10-07-2014 19:17

bogdan
10-07-2014 19:15
Masz kilku spamerów, m.in. ten -> http://www.wedkow.
..read_id=17
Ostatni zarejestrowany też wygląda na bota.

Piotr91
19-05-2014 21:40
mało ludzi troche odwiedza tą strone, jakaś reklama na necie by się przydała.. od tego roku jestem juz w kole złota kaczka Z przymrużeniem oka

Ankieta
Jaką metodą łowisz ?

Spławik
Spławik
50% [4 głosy]

Grunt
Grunt
50% [4 głosy]

Spining
Spining
0% [0 głosów]

Mucha
Mucha
0% [0 głosów]

Ogółem głosów: 8
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 30.10.13